Saradnja

Evropska davanja za srpsku poljoprivredu

Evropska davanja su stalno pitanje i nepresušna tema u svim razgovorima oko srpskih evrointegracija. Evroskeptici ta davanja minimizuju, oni drugi ih preuveličavaju – nikad kraja prepirkama. A istinu je jednostavno ustanoviti.

Postoje mnogi objavljeni statistički pokazatelji na ovu temu. I njih ne treba ponavljati. Evropska unija je, definitivno, najveći donator koga Srbija ima. Potvrda ovih reči se može naći OVDE.

U ovom tekstu ćemo se baviti samo onim delom pomoći koji se odnosi na srpsku poljoprivredu. Taj deo finansijske pomoći se odvija kroz program nazvan IPARD. To je program Evropske unije čiji naziv bi se mogao prevesti kao Instrument za pretpristupnu pomoć u oblasti ruralnog razvoja. On je predviđen za programski period 2014. do 2020. godine. Cilj programa je dostizanje evropskih standarda i podizanje konkurentnosti. Program je odobren i od EU i od strane Republike Srbije.

O IPARD programu

Program donacija se realizuje preko Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Uprave za agrarna plaćanja. Konkursi za donacije se raspisuju jednom godišnje. Ukupan budžet je 229.970.558 EUR.

Prema planu, trenutno su aktuelni sledeći pozivi za donacije:

MERA 1: Investicije u fizičku imovinu poljoprivrednih gazdinstava.
Ukupan budžet je 101.386.667 EUR.

MERA 3: Investicije u fizičku imovinu koje se tiču prerade i prodaje poljoprivrednih i proizvoda ribarstva.
Ukupan budžet je 82.946.667 EUR.

MERA 7: Diverzifikacija poljoprivrednih gazdinstava i razvoj poslovanja.
Ukupan budžet je 23.333.333 EUR.

Visina donacija je definisana za svaku meru ponaosob i prema dodatnim kriterijumima. Okvirno se kreće od 50-70% od vrednosti investicije. Donacije se daju retroaktivno. To znači da korisnik prvo treba da potroši novac (sopstveni ili iz kredita), da realizuje investiciju, pa da nakon toga dobije novac (prema prethodno potpisanim ugovorom sa donatorom). Tu su važna dva elementa:

a) Samo investicije nastale nakon potpisivanja ugovora mogu da budu plaćene (osim studija izvodljivosti i drugih konsultantskih troškova vezanih za pripremu prijave)

b) Korisnik je obavezan da u periodu od 5 godina nakon konačne isplate koristi investiciju u svrhu za koju je namenjena, bez suštinskih izmena

Cilj ovih donacija je da se unapredi poslovanje korisnika donacija, i to u skladu sa nacionalnim i EU standardima iz oblasti zaštite životne sredine, primarne poljoprivredne proizvodnje / bezbednosti hrane. Visina donacija se u skladu sa različitim zahtevima konkretnih poziva kreće od 10.000 EUR do 2.000.000 EUR po korisniku – primaocu donacije.

Treći javni poziv

Ovih dana je raspisan i treći javni poziv za IPARD podsticaje za investicije u fizičku imovinu poljoprivrednih gazdinstava. Poyiv se odnosi na izgradnju objekata i kupovinu nove mehanizacije i opreme, osim investicija u nabavku novih traktora. Raspisan je prošle nedelje, a rok za podnošenje zahteva za odobravanje prava na podsticaje je od 1. novembra 2018. godine do 9. januara 2019. godine.

Visina podsticaja iznosi od 60% do 80%. To zavisi od toga da li je podnosilac mladi poljoprivrednik, da li se poljoprivredno gazdinstvo nalazi u planinskom području i da li se investicija odnosi na upravljanje otpadom i otpadnim vodama. Pozivom su obuhvaćeni sektori mleka, mesa, voća i povrća i ostali usevi. Iznosi podsticaja koje korisnik može da ostvari u sektorima voća, povrća i sektoru ostalih useva mogu biti od 5.000 do 700.000 EUR. Za sektore mleka i mesa iznosi su od 5.000 do 1.000.000 EUR.

Po ovom Javnom pozivu opredeljena su sredstva u iznosu od 3.015.976.278 dinara. Ona su opredeljena u skladu sa Pravilnikom i posebnim propisom koji uređuje raspodelu podsticaja u poljoprivredi i ruralnom razvoju. Detaljan tekst Javnog poziva, pravilnik i prateći prilozi, dostupni su na internet stranici Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, kao i internet stranici Uprave za agrarna plaćanja.

Subscribe
Obaveštenje o
guest
0 Коментари
najstarije
najnovije najviše glasova
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content Click to listen highlighted text!