Nevladin sektor argumentima protiv sistema za pametan video nadzor
Već neko vreme se u javnosti provlače informacije o uvođenju sistema za pametan video nadzor u Srbiji. Najave o tome su prvi dali ministar Nebojša Stefanović i direktor policije Vladimir Rebić. Govorili su o kameram i sistemima koji će imati mogućnost upotrebe softvera za prepoznavanje lica i registarskih tablica. Nakon toga su reagovale civilne organizacije sa zahtevom da pristupe informacijama od javnog značaja. Traženi su podaci o javnoj nabavci kamera, ali i o proceni uticaja na zaštitu podataka o ličnosti. Kao što to često biva u Srbiji, MUP je odgovorio tako da te informacije nisu dostupne jer tražene informacije „nisu precizno definisane“. Ipak, posle intervencije Poverenika, dobijena je „Procena uticaja obrade na zaštitu podataka o ličnosti korišćenjem sistema video nadzora MUP-a“.
Civilni sektor je, potom, uradio detaljnu i preciznu analizu dobijenih podataka i došlo se do zaključka da ovakvi sistemi, do daljeg, ne bi trebalo da budu realizovani i korišćeni. Razlog je to što pomenuta procena ne ispunjava ni minimum propisanih uslova. Mišljenje Poverenika o ovom pitanju je i dalje u fazi izrade.
Čitava ova tema je vrlo zanimljiva, pa se svi detalji mogu pogledati na sajtu SHARE fondacije, na adresi https://www.sharefoundation.info/sr/mup-do-daljeg-da-obustavi-uvodenje-sistema-za-pametan-video-nadzor/
Čitava priča ima posebnu težinu u Srbiji izuzetno opterećenoj političkim podelama i nefunkcionalnim institucijama. Strah da se ovakvi sistemi mogu koristiti u svrhe za koje oni nisu namenjeni, ili ne bi trebalo da budu korišćeni, je krajnje opravdan. Mogućnost zloupotrebe je velika, a mogućnost kontrole nedovoljna. Odatle i sve glasniji zahtevi civilnog sektora.
Budite u toku i brinite o svojoj budućnosti.