Proglašen Park prirode „Veliki Jastrebac“
Juče je doneta Uredba o proglašenju Parka prirode „Veliki Jastrebac” zaštićenim područjem. Time je Vlada Srbije obezbedila zaštitu jedne od najšumovitijih planina Srbije i Balkanskog poluostrva. Tako je saopštilo Ministarstvo za zaštitu životne sredine.
U istom saopštenju se navodi da je koncept zaštite Parka prirode „Veliki Jastrebac” zasnovan je na režimima zaštite prvog, drugog i trećeg stepena. Usvajanjem ove uredbe, povećana je površina zaštićenih područja u Republici Srbiji. Jastrebac je poznat po bogatim lišćarskim zajednicama reliktnog i endemičnog karaktera. Posebnu vrednost imaju jedinstvene šumske zajednice, uključujući prašumske sastojine planinskog javora (Aceretum heldreichii), kao i šume planinskog javora sa bukvom, šume graba, breze, jele i hrasta.
Park prirode „Veliki Jastrebac” prostire se na površini od 39.175 hektara. Prostire se na teritorijama opština i gradova Blace, Aleksinac, Prokuplje i Kruševac. Predstavlja jedinstvenu prirodnu celinu, a usvajanjem ove uredbe, obezbeđuje se zaštita ugroženih vrsta, ekosistema i staništa. Na ovom području evidentirano je 10 strogo zaštićenih i 57 zaštićenih vrsta biljaka. Takođe, 10 strogo zaštićenih i 18 zaštićenih vrsta gljiva, 84 strogo zaštićene i 14 zaštićenih vrsta ptica. Tu su i brojne vrste vodozemaca, gmizavaca, riba i insekata, ali i 33 vrste sisara.
Na području raste 287 vrsta makrogljiva, što čini oko 10 odsto diverziteta u Srbiji, uključujući 10 strogo zaštićenih, 18 zaštićenih i 28 koje se nalaze na preliminarnoj crvenoj listi gljiva Srbije.
Park prirode „Veliki Jastrebac” predstavlja hidrološko i geološko blago sa mrežom vodenih tokova, mineralnim izvorima i brojnim kulturno-istorijskim objektima. Od posebne važnosti su manastir Naupare, manastir Svetog velikomučenika Georgija – Ajdanovac, kao i termalno kupatilo u Ribarskoj Banji.